Cuvée Vincent de Catari 2013 Domaine Fond Croze

červené víno suché 0.75

315 Kč / ks
Kategorie: Francouzská vína
 

Terroir:  Štěrkovaté vinice s oblázky na vápencovém podloží obklopené divokými keři a bylinami.

Cuvée: Víno obsahuje 78 % Grenache, 18 % Syrah, 2 % Mourvèdre a 2 % Carignan 

Vinifikace : Sklízí se plně zralé hrozny. Kvašení cca 18 dní při kontrolované teplotě, potápění klobouku a přečerpávání s cílem maximálně využít potenciál hroznů. Dozrává 18 měsíců ve starých sudech.

Chuť a vůně: Rubínová barva a fialovými tóny. Vůně zpočátku trochu uzavřená, po vydýchání se uvolňuje aroma kůže, červených plodů a koření. Silná a plná chuť s výrazným kořením, typická pro staré vinice. Dlouhá dochuť.

Potenciál 8 až 10 let, nemělo by se pít mladé.

Zlaté a stříbrné medaile na soutěži v Mâconu.

Domaine Fond Croze

Toto vinařství se nalézá v malé vesnici s hezkým názvem Saint Roman de Malegarde (mezi Cairanne a Nyons).

Vinařství vniklo po první světové válce, kdy Charles Long koupil první vinice. Po něm nastoupil syn Raymond, který postupně rozšiřoval vinice. Společně se svými sny Brunem a Danielem v roce 1997 vybudovali sklep a od roku 2009 zahájili i proces přeměny na bio vinařství.

Majetek má dnes skoro 70 hektarů, pěstují Côtes du Rhône a Côte du Rhône Village a mají i vinice v Drôme, celkem produkují přes 3 000 hl. vína. Postupně rozšiřují okruh uživatelů, dnes vyvážejí i do USA, Japonska, Ruska, Austrálie, a do řady evropských zemí, ke kterým se připojilo i Česko.

Pěstují především Grenache, ale také Syrah, Cinsault, Mourvèdre, Merlot, Carignan a bílé odrůdy Chardonnay a Viognier.

Přestože Bruno vystudoval enologii, v roce 2005 začali spolupracovat s významným enologem Philippem CAMBIE. Jejich vína získávají řadu cen na mnoha soutěžích - Jen v roce 2010 jich bylo cca 20, vybíráme například

  • Stříbrná medaile na prestižní soutěži v Paříži za CdR Villages 2009
  • Zlaté medaile v Orange za CdR 2009 a za CdRV 2009
  • Zlaté a stříbrné medaile na soutěži v Mâconu.

Robert Parker dal Cuvée Vincent de Catari 89 bodů a zdůrazňuje jeho plnou ovocnou chuť, je to podle něho dobře vyvážené, harmonické víno. Popisuje to jako příklad spolupráce špičkové oenologické laboratoře Philippa Cambie s mladými slibnými lokálními vinaři, která vede k výborným vínům za velmi rozumné ceny

fond croze bratri