Cuvée Shyrus 2015 Domaine Fond Croze

červené víno suché

415 Kč / ks
Kategorie: Côte du Rhône
Cuvée Shyrus:
 

Výjimečné skoro čisté Syrah z Côte du Rhône, 14 měsíců v sudech, až 10letý potenciál.

 

Terroir: Štěrkovaté vinice s oblázky na vápencovém podloží obklopené divokými keři a bylinami.

Cuvée: Víno obsahuje 97% Syrah 3% Viognier

Vinifikace : Sklízí se mírně přezrálé hrozny. Kvašení při kontrolované teplotě, potápění klobouku a přečerpávání s cílem maximálně využít potenciál hroznů. Dozrává 14 měsíců ve 200 litrových sudech.

Chuť a vůně:  Velmi tmavá červená barva. Ve vůni nejprve vanilka a pepř, poté se rozvíjejí květinové vůně, pak až tmavé ovoce. Dobře plně strukturované taniny, v chuti kromě ovoce je i náznak opečených toastů. Dlouhá dochuť.

Potenciál 7 až 10 let.

Domaine Fond Croze

Toto vinařství se nalézá v malé vesnici s hezkým názvem Saint Roman de Malegarde (mezi Cairanne a Nyons).

Vinařství vniklo po první světové válce, kdy Charles Long koupil první vinice. Po něm nastoupil syn Raymond, který postupně rozšiřoval vinice. Společně se svými sny Brunem a Danielem v roce 1997 vybudovali sklep a od roku 2009 zahájili i proces přeměny na bio vinařství.

Majetek má dnes skoro 70 hektarů, pěstují Côtes du Rhône a Côte du Rhône Village a mají i vinice v Drôme, celkem produkují přes 3 000 hl. vína. Postupně rozšiřují okruh uživatelů, dnes vyvážejí i do USA, Japonska, Ruska, Austrálie, a do řady evropských zemí, ke kterým se připojilo i Česko.

Pěstují především Grenache, ale také Syrah, Cinsault, Mourvèdre, Merlot, Carignan a bílé odrůdy Chardonnay a Viognier.

Přestože Bruno vystudoval enologii, v roce 2005 začali spolupracovat s významným enologem Philippem CAMBIE. Jejich vína získávají řadu cen na mnoha soutěžích - Jen v roce 2010 jich bylo cca 20, vybíráme například

  • Stříbrná medaile na prestižní soutěži v Paříži za CdR Villages 2009
  • Zlaté medaile v Orange za CdR 2009 a za CdRV 2009
  • Zlaté a stříbrné medaile na soutěži v Mâconu.

Robert Parker dal Cuvée Vincent de Catari 89 bodů a zdůrazňuje jeho plnou ovocnou chuť, je to podle něho dobře vyvážené, harmonické víno. Popisuje to jako příklad spolupráce špičkové oenologické laboratoře Philippa Cambie s mladými slibnými lokálními vinaři, která vede k výborným vínům za velmi rozumné ceny

fond croze bratri