Tip

ANTIQUE 2010 Cave de Carinne Côtes du Rhône village

MIMOŘÁDNÉ ARCHIVNÍ VÍNO červené suché 0.75

525 Kč / ks
Kategorie: Francouzská vína
 

Exkluzívní nefiltrované Cairanne ze starých vinic s bohatou chutí a potenciálem až 20 let. Zlatá medaile Gilbert & Gaillard 2011.

50% Grenache, 30% Mourvèdre, 20% Syrah

Víno se nefiltruje pro zachování chuti.

Chuť a vůně : Tmavá červeno-černá barva. Vůně vanilky, skořice, koření a švestkových povidel. Plná komplexní chuť koření, ovoce a pepřovým pikantním dozvukem.

 

Potenciál až 20 let

Družstvo Cave de Carianne vzniklo v roce 1929 a sdružovalo tehdy přes 120 pěstitelů. Jeho smyslem, stejně jako jinde, bylo sdružit prostředky malých firem a umožnit jim rozvoj, marketing vín s označením místního původu a podobně.

 V současné době produkuje přes 80 000 hl. vína a kapacita stáčírny, podzemních nádrží a dalšího vybavení je stavěna na 120 000 hl. Nicméně primární je snaha o vyšší kvalitu a nikoli o objem.

Vína družstva z Cairanne mají řadu medailí z lokálních i mezinárodních soutěží.

Je zde skoro 30 samostatných vinařů a poměrně velké a velmi kvalitní družstvo. V roce 1953 získala zdejší vína označení Côtes du Rhône village, v roce 1967 mohli připojit i jméno obce Cairanne. V roce 2009 dokonce získali samostatné AOC Cairanne.

 Zdejší vína jsou tmavě a silně červená, výrazná, silná a hutná, starší vinice dávají i vína hodně koncentrovaná (doporučuji zkusit si porovnat nabízené Antique = Vieilles vignes s Réserve nebo jiným obdobným červeným.)

Podle ročníku a vína najdete v chuti třešně a višně, černé třešně, černý rybíz, angrešt ostružiny, švestky, někdy až do švestkových povidel u starších vín, maliny, borůvky. Z koření se dá cítit vanilka (ale ne ta mladosudová kalifornská), pepř, občas zázvor. Základní vůně je u mladších vín výrazně svěží, někdy lehce fialková, postupně dominují ovocné vůně červených bobulek – rybízu, ostružin, třešní.

Typický je dlouhý dozvuk, chuť nemizí a drží se v ústech po dlouhé desítky vteřin.