Cairanne 2017 Domaine Roche

 
Tip Efekt lupa
 

červené víno suché 0.75L

345 Kč / ks    
Značka Domaine Romain Roche
Kategorie Francouzská vína
 

Grenache a Syrah ze starých vinic v AOC Cairanne. Špičková ukázka této oblasti, plné, mohutné a krásné víno z jižní Rhôny

Terroir:   Grenache a Syrah jsou jednak ze 60letých vinic v jižní části AOC Cairanne a trochu (zejména Syrah¨z vyšších poloh na jižním svahu kopce u samotné obce. Staré vinic nesou cca 30 – 32 hl/ha.      

Cuvée:   75 % Grenache a 25 % Syrah

Vinifikace:    Po ruční sklizni se hrozny otrhají a zrají pod kontrolou teploty 3 – 4 týdny v betonu (Grenache) a nerezu (Syrah). Po vykvašení víno dozrává většina 8 – 10  měsíců v betonu, aby se zakulatilo a harmonizovalo, polovina Syrahu zraje ve starých sudech. . 

Chuť a vůně: Tmavá červená barva a vůně červeného ovoce typická pro jih Rhôny. V chuti výrazná ovocná chuť černých třešní a koření, hamronické a okouhlá, dlouhá dochuť. 92 bodů Wine Advocate

.Romain studoval enologii postupně v Beaune, Montpellieru a Toulouse, pobyl i v Austrálii a USA a po návratu chtěl dělat vlastní vína.  V roce 2009 převzal od otce 15 hektarů vinic a zahájil práce pod vlastní hlavičkou. Jeho základní ideou je soustředění na práci na vinici a jeho cílem je vytvářet plná, silná, čistá a vyvážená vína s mottem “Tout passe par la vigne”  -  vše prochází vinicí. Sklep otevřel v roce 2014 a také začal nabízet vlastní vína.  

Pěstuje Syrah na bílém jílovitém podloží, a Syrah a Carignan na červených oblázcích s jílem. Sklízí ručně a hrozny kompletně zbavuje třapin. Každá odrůda a každý vinice kvasí samostatně v malých nádobách. Část Syrahu zraje v sudech, ale spíše pro zjemnění než aby získávala chuť dřeva.  Jeho vína jsou ve výsledku typické a velice krásné Cairanne, s jemností Syrahu, plnou ovocnou chutí Genache, mými oblíbenými výraznými sladkými taniny a plnosti a komplexní temnotou Carignanu.