Cairanne Speciale 2015 Domaine Arnesque Cairanne

červené víno suché 0.75L

350 Kč / ks
Kategorie: Francouzská vína
 

Nefiltrované a nečiřené víno  z 50letých vinic a plnou chutí Grenache a náznaky bylinek.  60% Grenache, 20% Syrah, 15% Mourvèdre, 5% Carignan

Terroir:

Vinice s Grenache jsou z roku 1960-70, z kamenitých vinic na vápencovém podloží v oblasti AOC Cairanne, ostatní vinice jsou mírně mladší.

Vinifikace :

Ruční sběr a odtřapinování hroznů, pak 3-4 týdny kvašení při nízké teplotě s potápěním klobouku s cílem dosažení výrazné ovocné chuti, Grenache se i přečerpává. Po vykvašení 12 měsíců zraje v betonových tancích, víno se nečistí a nefiltruje.  

Chuť a vůně

Klasická tmavě červená barva s fialovými tón. Ve vůni kouřové náznaky, borůvky a ostružiny.  V chuti dominují třešňové a švestkové tóny Grenache, doplněné kořením a divokými bylinami – garrigues.  Taniny jsou výrazné, ale dobře sladěné.

Jen 13 000 lahví.

Vinařství pracuje s minimem chemie, spontánním kvašením a za základ je tradičně považována pečlivá práce na vinici a klasické zpracování ve sklepě. Vína kvasí a zrají v betonových tancích, část ve velkých starých sudech – demi-muids (600 litrů).

Vinice mají v průměru kolem 50 let, 70 % je osazeno odrůdou Grenache, dále je zde Syrah, Mourvèdre a Carignan, bílé Grenache a Roussane.

V roce 1846 začal François Armenier pěstovat víno v Châteauneuf du Pape, kde dodnes rodina pokračuje, přestože je dnes sídlo vinařství v Jonquiéres ve Vaucluse na jihu. Víno pěstuje již pátá generace, jde o relativně malý majetek s asi dvaceti hektary vinic v AOC Côtes du Rhône (jílovito vápencové vinice poblíž Orange), Plan de Dieu (jílovitá vinice Velage) a již zmíněnou písčitou vinicí Arnesque v Châteauneuf du Pape.