Côte du Rhône Rouge Arnesque 2015

245 Kč / ks

červené víno suché 0.75L

Detailní informace

Detailní popis produktu

70 % Grenache. 30 % Syrahu. Klasická moderní základní Rhôna z mladších vinic na Plan de Dieu a dalších oblastí.

Terroir: Asi polovina jsou mladší vinice na Plan de Dieu, zbytek z vinic v okolí Jonquières, většinou s vápencovým podložím. Průměrný věk vinic je 20 let.

Cuvée: 70 % Grenache. 30 % Syrahu, v některých ročnících i malé množství Carignanu.

Vinifikace: Tradiční kvašení v betonových tancích při kontrole teploty po 21 dní, přečerpávání. Pak zraje rok v betonu.

Chuť a vůně: plná červená barva, tmavé třešně a ostružiny v intenzivní vůni. Čistá a jasná chuť ovoce, typická pro oblast jižní Rhôny, lehce pitelné, i když má vyšší alkohol kolem 14 procent. Velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Ocenění ze soutěže v Orange 2011.

Potenciál 5 let

Vinařství pracuje s minimem chemie, spontánním kvašením a za základ je tradičně považována pečlivá práce na vinici a klasické zpracování ve sklepě. Vína kvasí a zrají v betonových tancích, část ve velkých starých sudech – demi-muids (600 litrů).

Vinice mají v průměru kolem 50 let, 70 % je osazeno odrůdou Grenache, dále je zde Syrah, Mourvèdre a Carignan, bílé Grenache a Roussane.

V roce 1846 začal François Armenier pěstovat víno v Châteauneuf du Pape, kde dodnes rodina pokračuje, přestože je dnes sídlo vinařství v Jonquiéres ve Vaucluse na jihu. Víno pěstuje již pátá generace, jde o relativně malý majetek s asi dvaceti hektary vinic v AOC Côtes du Rhône (jílovito vápencové vinice poblíž Orange), Plan de Dieu (jílovitá vinice Velage) a již zmíněnou písčitou vinicí Arnesque v Châteauneuf du Pape.