Cuvée Vincila Vacqueyras 2015 Domaine Montvac

červené víno suché

550 Kč / ks
Kategorie: Francouzská vína
 

Špičkové Vacqueyras – Grenache, Syrah a Mourvèdre z několika nejstarších vinic.

93 bodů International Wine Cellar

Terroir: Několik malých starých – cca 90 let – vinic s poměrně malou úrodou, jen kolem 25 hl/ha. Víno se vyrábí jen ve velmi dobrých ročnících.

Cuvée: cca 60 % Grenache, Syrah a Mourvèdre

Vinifikace: Ruční sběr a pečlivé třídění, pak pomalé – několika měsíční kvašení s cílem dosáhnout sladěné a elegantní podoby vína. Většina kvasí v betonových tancích, část v demi-muids, velkých dřevěných sudech. Pravidelné potápění klobouku. Víno nejméně tři roky zraje v láhvích.

Chuť a vůně

Velmi jemné Vacqueyras, dobře vyvážené, lehké vanilkové tóny díky dřevu, plné a komplexní aroma tmavého ovoce, kůže a trocha tabáku.

International Wine Cellar: 93 bodů

V roce 1860 se usadil ve Vacqueyras po pouti Francií bednář Louis Avon. Začal zde vyrábět sudy, dařilo se mu a postupně začal kousek po kousku nakupovat i vinice. 

Domaine Montvac v současné době zahrnuje 3 hektary v Gigondas, 17 ve Vacqueyras a 2 hektary Côte du Rhône a  po matce převzala vinice dcera (což je tradice už ve třetí generaci), neznamená to ovšem, že by jejich partneři neměli o víno zájem.  O vinice dnes pečuje Cécile a Jean Duserre.

Snahou je dosáhnout typického harmonického stylu v každé oblasti, do které vinice spadají, s důrazem na kombinaci vhodných odrůd a úcty k terroiru.  Herbicidy a pesticidy jsou vyloučeny  a důraz je kladen na přírodnost,  všechny vína jsou v úrovni udržitelného zemědělství a mají certifikaci Ecocert.  Všechny keře jsou ručně stříhány a tvarovány tak, aby bylo možno optimálně využít slunce.

Vína do láhví plní sami.