Les Hauts de Castellas 2012 Vacqueyras

MIMOŘÁDNÉ VÍNO červené suché 0.75L

Značka: Rhonéa
550 Kč / ks

Velmi koncentrované víno ze starých vinic na kopci kolem pozůstatků zámku ve Vacqueyras (Castellas je ve staré provensálštině výraz pro ruiny). 92 bodů Robert Parker 2012, Zlatá medaile z Bruselu 2012.

Terroir : Staré vinice pokryté oblázky jsou položeny přímo na kopci kolem pozůstatků zámku ve Vacqueyras (Castellas je ve staré provensálštině výraz pro ruiny). Mají nízký výnos pod 30 hl/ha, ale dávají velmi koncentrované a chuťově bohaté víno.

 Cuvée: Víno obsahuje 70 % Grenache, 15 % Syrah, Mourvèdre

 Vinifikace:  Sklízejí se plně zralé hrozny a pod tepelnou kontrolou kvasí z poloviny celé hrozny, z poloviny se otrhávají. Aby se získalo harmonické víno bez ostrých taninů, zraje rok a půl v sudech.

Chuť a vůně: Hluboká červená barva. Elegantní vůně černých třešní, fíků a náznaky karamelu. V mohutné chuti jsou výrazné, ale harmonické taniny, krásné ovoce a v dozvuku i vanilka. 

Potenciál 5 – 7 let

Jde o sdružení 80 vinařů, ustavené v roce 1957 po extrémně studené zimě, kdy ve Vacqueyras pomrzlo mmnoho vinic a olivových hájů. .

Sídlí přímo ve vsi Vacqueyras, nedaleko hory Dentelles de Montmirail. Pracují na celkem 800 hektarech, s důrazem na biologické nebo dlouhodobě udržitelné zemědělství, Certifikaci má více než 80 % ploch vinic.

Družstvo kromě ekologické citlivosti podporuje individuální přístup, takže řada členů zpracovává pouze své vlastní hrozny a sdílí s ostatními především zkušenosti, marketing, techniku a prostory, ale zachovává si autenticitu vlastní sklizně.

Za posledních 10 let získali několik set medailí na nejrůznějších soutěžích.

Předloni sfúzovali s družstvem v Beaumes de Venise, čímž vznikla velmi silná skupina

rhonéa