Alves de Sousa Gaivosa Primeros Anos DOC 2013

červené víno suché 0.75

na objednání

430 Kč / ks
Kategorie: Portugalská vína
 

Region: Douro
Obsah alkoholu: 14 %

Odrůdy: Sousao,Touriga Nacional, Tinta Amarela
Aroma: vyzrálé švestky, hořká čokoláda, lékořice

Zbytkový cukr: <0,6 g/l
Obsah kyselin: 4,7 g/l

Název vína "Primeiros Anos" znamená v překladu první roky. Proč právě tento název vína? Protože se vinohrad renovoval a hrozny pro výroby tohoto vína jsou jedny z prvních, které se na vinohradu sklidili. Stáří vinohradu je 7 let. Hrozny se sbírají ručně. Po příjezdu do vinařství se odstopkují a následuje osmi denní fermentace při kontrolované teplotě. Výsledné víno zrálo 18 měsíců ve francouzských a portugalských dubových sudech, které jsou 2-3 roky staré. 

Víno je velmi komplexní s jemnou aromatikou. Ve vůni jsou patrné tóny balsamica, vyzrálých švestek, lékořice,dehtu a hořké čokolády. Třísloviny jsou krásně zakulacené. Má dlouhý závěr s příjemnou ovocnou dochutí.

Alves de Sousa

Rodinné vinařství Alves de Sousa dříve pouze pěstovalo hrozny, které následně putovaly k firmám produkujícím portská vína. Současný majitel Domingos Alves de Sousa se ale rozhodnul pro výrobu vlastní značky vín. V současnosti si všechny hrozny pěstují sami na 6 vinicích ("quintas"). Výrobu vín má ve vinařství na starosti syn majitel Tiago Alves de Sousa. Tiago je v Portugalsku povážován za jednoho z nejtalentovanějších vinařů z mladé nastupující generace. Všechny hrozny zpracovávají v budově umístěné na vinici Quinta da Gaivosa. Donedávna měli pouze původní budovu vinařství. Dva roky zpátky vybudovali hned vedle novou velmi moderní budovu. Sem umístili veškeré technologie a loňská sklizeň již probíhala v nových prostorách. Vína vyrábí převážně z místních odrůd. Vinař Tiago zastává názor, že místní odrůdy jsou tak rozmanitézajímavé, že není třeba vysazovat odrůdy mezinárodní. Celkově je velkým milovníkem údolí Doura. Tvrdí, že díky velké členitosti terénu, nevyrobí ani sousední vinař stejná vína.

V nabídce vinařství naleznete suchá bílá, růžová a červená vína. Produkují také portská vína. Hrozny pro portská vína pěstují na vinicích Quinta da GaivosaQuinta das Caldas. 

sousa