Chateauneuf du Pape Clos de Calvaire 2012 Vignobles Mayard

 
Efekt lupa
 

MIMOŘÁDNÉ VÍNO červené suché 0.75L

2 ks skladem

880 Kč / ks    
Značka Vignobles Mayard
Kategorie Chateauneuf du Pape
 

Velmi kvalitní Chȃteauneuf du Pape ze severní části, z oblasti Clos Du Calvaire. 70 % Grenache ze starých vinic, 20 % Syrahu a 10 % Cinsault. Robert Parker 89 bodů.

Terroir: VInice pokryté kulatými diluviálními oblázky („galets roulés), písčité a jílovité podloží. Severní a severovýchodní část Chȃteauneuf du Pape, zvaná Clos du Calvaire.

Cuvée:  Víno obsahuje 70 % Grenache ze starých 40 letých vinic, 20 % Syrahu a 10 % Cinsaultu z 25 letých vinic.

Vinifikace : Sklízí se plně zralé hrozny, pouze ručně, kompletně se otrhává, nenechávajíc se třapiny. Jen gravitací se hrozny dopravují do cementových tanků, kde tradičně kvasí bez přidaných kvasinek při nízké teplotě jen 25˚. Používá se potápění klobouku a přečerpávání s cílem maximálně využít aromatický i barevný potenciál hroznů. Dozrává 12-18 měsíců v cementových tancích.

Chuť a vůně: Velmi tmavá červená barva. Ve vůni jasné tmavočervené ovoce, mírně bylinky. Krásná velice čistá chuť Grenache, černé třešně, mírně i černý rybíz, levandule a lékořice, mírně i pepř.. Dlouhá dochuť.

Potenciál 8 až 12 let

 

Pátá generace vinařů rodiny Mayard má na starost 43 hektarů vinic v Chȃteauneuf du Pape, včetně osmi hektarů na nejslavnější oblasti La Crau. Málem všechno bylo jinak, protože na konci 19. Století se Gratien Mayard už už chystal v depresi po poškození rodinných vinic fyloxerou k emigraci do Spojených států amerických.

Vinařství vede Francoise Roumieux, je to tedy další vinařství vedené ženou, pomáhá jí enolog Philip Cambié (stejný jako u Fond Croze).

Mayard se orientuje na udržitelné zemědělství, tradiční a převážně ruční práci na vinici. Podobně jako většina vinařů v Chȃteauneuf du Pape přísahá rodina Mayard na Grenache, hovoří o ní jako o královské odrůdě a je základem, na kterém jsou vystavěna všechna cuvée.

mayard