Tip

Le Capiteux 2014 vinařství Domaine Provenquière Languedoc

červené víno suché 0.75

315 Kč / ks
Kategorie: Languedoc-Roussillon
 

Směs Syrahu a PetIt Verdotu, jedné známé a jedné velmi staré odrůdy, elegantní, kořenitá a s mírným barrikem. Bronzová medaile Decanteru, jedno z vůbec nejvýše oceněných vín z Languedocu, přitom při velmi rozumné ceně.

Terroir: Vinice jsou na jižních svazích kopců s vápencovým podložím a hlinito jílovým povrchem. 

Cuvée: Syrah a Petit Verdot (spíše známé z Bordeaux, pozdě zrající odrůda, zejména v Médocu, kde doplňuje cuvée v 1-3 %)

Vinifikace: Tradiční kvašení při kontrolované teplotě a pak 8 – 12 měsíců v sudech.

Chuť a vůně: Jasná rubínová barva. Vůně červeného rybízu a třešní. Nasládlá sametová chuť ovoce s kořenitými tóny a lehkým pepřem.

Velmi elegantní, nečekané tóny kůže díky Petit Verdotu. Je to moje oblíbená odrůda, čistý PV je ale vzácný. Nositel bronzové medaile Decanteru, jedno z vůbec nejvýše oceněných vín z Languedocu. 

Capiteux = Opojný

Invincible = neporazitelný

Domaine de la Provenquière

 

Původně zde od 15. Století byl statek, založený Jehanem Provenquierem, který v roce 1860 koupil poradce Napoleona III. Paul Teissonnière, a přestavěl jej na dnešní zámeček.

V roce 1954 majetek získala rodina Robert, vysadili a postupně rozšiřovali vinice na dnešních 150 hektarů převážně jílovitých a vápencových podloží na mírných svazích.

Používají jak tradiční, tak moderní metody, včetně mikrooxidace.

Nejsme ovšem na jižní Rhôně, ale nalézáme se v Languedocu, poblíž městečka Capestang, za Béziers.

Jejich vína nás zaujala  svou živostí, svěžestí a dobrým poměrem ceny a výkonu.

 Languedoc je daleko volnější ve volbě odrůd a také zde není tak zcela rozhodující role směsek. Proto také vína z řady Fruites defendues = Bráněné ovoce jsou čistá a jednoodrůdová.

provenq